O rasie

Caviki to urocze, łagodne, łatwo uczące się i pełne uczuć pieski. Lubią zabawę, są pozbawione lęku, są ufne, wesołe,
z temperamentem, nie są humorzaste ani uparte. Są to psy bardzo kontaktowe, wiecznie zadowolone i ciekawe świata.

Cechy tej rasy, takie jak:  aktywność ruchowa, żywiołowość, spontaniczność ale równocześnie delikatność, łagodność i wrażliwość czynią z cavalierów wspaniałych przyjaciół i towarzyszy długich spacerów, a także pozwalają wykorzystywać te psy w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL to rasa psów należąca do IX grupy FCI – psy ozdobne i do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji siódmej – angielskie spaniele ozdobne. Nie podlegają próbom pracy.

Przodkami tych psów były płochacze francuskie i hiszpańskie. W XVI wieku Cavaliery cenione były we Francji głównie przez Henryka III, a później przez Ludwika XIV. W Anglii znane były w kręgach arystokracji jako psy do towarzystwa. Rasa ta znalazła uznanie wśród takich osobistości jak: Karol I i II, od których wzięła się nazwa rasy, a wcześniej hodowali je także: James I, Henryk VIII, Elżbieta I oraz Maria Stuart.

Współcześnie Cavalier King Charles Spaniel jest hodowany w celach reprezentacyjnych. Wykorzystuje się go także w dogoterapii. Nadaje się do psich sportów tj. mini agility. Dawniej używany do polowań, teraz jest psem głównie do towarzystwa.

Cavisie są pieskami niezwykle towarzyskimi, spokojnymi, niehałaśliwymi (szczekają naprawdę rzadko) oraz obdarzającymi swojego właściciela ogromną miłością. Okazują swą miłość na każdym kroku oraz potrafią towarzyszyć mu dosłownie wszędzie – na kanapie przed telewizorem, w kuchni, sypialni, a nawet w łazience. Tak naprawdę są szczęśliwe tylko wtedy gdy są blisko swojego Pana. Nadają się zarówno do małych mieszkań jak i do domów z ogrodem. Cavisie są szczęśliwe mieszkając w domu, razem z rodziną, nie nadają się do życia w samotności, w kojcu czy w budzie. Szczytem marzeń jest dla nich ulokować się na kanapie czy miękkiej poduszce blisko swojego Pana. Śpią sobie wtedy cicho i spokojnie nikomu nie wadząc.

Cavisie nie są jednak typowymi domatorami. Od swojego Pana będą oczekiwać, że zapewni im codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu przy okazji wspólnych spacerów. Cavaliery używane były w przeszłości do polowań i to właśnie na spacerze ujawniają się ich myśliwskie cechy – węszą, przegonią ptaszki lub pogonią za napotkanymi kotami. Cavaliery są niezwykle ufne i przyjaźnie nastawione do wszystkich ludzi i zwierząt dlatego, szczególnie na spacerze, należy je pilnować i zwracać uwagę by człowiek lub inne zwierzę nie zrobiło im krzywdy.

Oprócz niewątpliwych zalet Cavaliery posiadają też wady. Najbardziej uciązliwą z nich jest to, że posiadają długi włos, co powoduje, że po spacerze (szczególnie w deszczowe, mokre dni), do naszego domu trafia sporo błota, gałązek i liści transportowanych na futrze naszego cavika. Niezależnie od tego Cavaliery nieustannie gubią włos wobec czego odkurzanie domu jest na porządku dziennym. Na szczęście włos Cavaliera nie wbija się w materiał i łatwo go usunąć. Zimą natomiast do owłosionych łap naszego cavika przylepia się śnieg i tworzy zamarznięte kulki, które trzeba cierpliwie usuwać. Wydaje się jednak, że zalety Cavalierów zdecydowanie rekompensują te drobne niedogodności. 

Cavaliery występują w czterech umaszczeniach:

1.    Blenheim (biało-brązowe): głęboki kasztanowo-rudy kolor łat równomiernie rozmieszczonych na perłowobiałym tle. Znaczenia na głowie symetryczne z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę (znaczenie) w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).

2.  Tricolor (trójkolorowe): czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane.

3.  Black and tan (czarne podpalane): kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia niepożądane.

4.  Ruby (rubinowy): jednolity kolor głęboko czerwony. Białe znaczenia niepożądane.

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Regularnie należy kontrolować stan wrażliwych oczu (tendencje do obfitego łzawienia) i uszu. Cavalier wymaga cotygodniowego czesania.